管理会计英文版课后习题答案高等教育出版社chapter 16.docx
《管理会计英文版课后习题答案高等教育出版社chapter 16.docx》由会员分享,可在线阅读,更多相关《管理会计英文版课后习题答案高等教育出版社chapter 16.docx(38页珍藏版)》请在冰豆网上搜索。
![管理会计英文版课后习题答案高等教育出版社chapter 16.docx](https://file1.bdocx.com/fileroot1/2022-11/30/99fff6e2-2cdd-4a78-b2a8-172d4e34d1da/99fff6e2-2cdd-4a78-b2a8-172d4e34d1da1.gif)
管理会计英文版课后习题答案高等教育出版社chapter16
管理会计(高等教育出版社)
于增彪(清华大学)改编
余绪缨(厦门大学)审校
CHAPTER16
cost-volume-profitanalysis:
amanagerialplanningtool
Questionsforwritinganddiscussion
1.CVPanalysisallowsmanagerstofocusonsellingprices,volume,costs,profits,andsalesmix.Manydifferent“whatif”questionscanbeaskedtoassesstheeffectonprofitsofchangesinkeyvariables.
2.Theunits-soldapproachdefinessalesvolumeintermsofunitsofproductandgivesanswersinthesesameterms.Thesales-revenueapproachdefinessalesvolumeintermsofrevenuesandprovidesanswersinthesesameterms.
3.Break-evenpointisthelevelofsalesactivitywheretotalrevenuesequaltotalcosts,orwherezeroprofitsareearned.
4.Atthebreak-evenpoint,allfixedcostsarecovered.Abovethebreak-evenpoint,onlyvariablecostsneedtobecovered.Thus,contributionmarginperunitisprofitperunit,providedthattheunitsellingpriceisgreaterthantheunitvariablecost(whichitmustbeforbreak-eventobeachieved).
5.Profit=$7.005,000=$35,000
6.Variablecostratio=Variablecosts/Sales.Contributionmarginratio=Contributionmargin/Sales.Contributionmarginratio=1–Variablecostratio.
7.Break-evenrevenues=$20,000/0.40=$50,000
8.No.Theincreaseincontributionis$9,000(0.30$30,000),andtheincreaseinadvertisingis$10,000.
9.Salesmixistherelativeproportionsoldofeachproduct.Forexample,asalesmixof3:
2meansthatthreeunitsofoneproductaresoldforeverytwoofthesecondproduct.
10.Packagesofproducts,basedontheexpectedsalesmix,aredefinedasasingleproduct.SellingpriceandcostinformationforthispackagecanthenbeusedtocarryoutCVPanalysis.
11.Packagecontributionmargin:
(2$10)+(1$5)=$25.Break-evenpoint=$30,000/$25=1,200packages,or2,400unitsofAand1,200unitsofB.
12.Profit=0.60($200,000–$100,000)=$60,000
13.Achangeinsalesmixwillchangethecontributionmarginofthepackage(definedbythesalesmix)and,thus,willchangetheunitsneededtobreakeven.
14.Marginofsafetyisthesalesactivityinexcessofthatneededtobreakeven.Thehigherthemarginofsafety,thelowertherisk.
15.Operatingleverageistheuseoffixedcoststoextracthigherpercentagechangesinprofitsassalesactivitychanges.Itisachievedbyincreasingfixedcostswhileloweringvariablecosts.Therefore,increasedleverageimpliesincreasedrisk,andviceversa.
16.Sensitivityanalysisisa“whatif”techniquethatexaminestheimpactofchangesinunderlyingassumptionsonananswer.Acompanycaninputdataonsellingprices,variablecosts,fixedcosts,andsalesmixandsetupformulastocalculatebreak-evenpointsandexpectedprofits.Then,thedatacanbevariedasdesiredtoseewhatimpactchangeshaveontheexpectedprofit.
17.Byspecificallyincludingthecoststhatvarywithnonunitdrivers,theimpactofchangesinthenonunitdriverscanbeexamined.IntraditionalCVP,allnonunitcostsarelumpedtogetheras“fixedcosts.”Whilethecostsarefixedwithrespecttounits,theyvarywithrespecttootherdrivers.ABCanalysisremindsusoftheimportanceofthesenonunitdriversandcosts.
18.JITsimplifiesthefirm’scostequationsincemorecostsareclassifiedasfixed(e.g.,directlabor).Additionally,thebatch-levelvariableisgone(inJIT,thebatchisoneunit).Thus,thecostequationforJITincludesfixedcosts,unitvariablecosttimesthenumberofunitssold,andunitproduct-levelcosttimesthenumberofproductssold(orrelatedcost
driver).JITmeansthatCVPanalysisapproachesthestandardanalysiswithfixedandunit-levelcostsonly.
Exercises
16–1
1.e
2.c
3.d
4.b
5.a
16–2
1.f
2.d
3.b
4.a
5.g
6.e
7.c
16–3
1.Units=Fixedcost/Contributionmargin
=$10,350/($15–$12)
=3,450
2.Sales(3,450$15)$51,750
Variablecosts(3,450$12)41,400
Contributionmargin$10,350
Fixedcosts10,350
Operatingincome$0
3.Units=(Targetincome+Fixedcost)/Contributionmargin
=($9,900+$10,350)/($15–$12)
=$20,250/$3
=6,750
16–4
1.Contributionmarginperunit=$15–$12=$3
Contributionmarginratio=$3/$15=0.20,or20%
2.Variablecostratio=$60,000/$75,000=0.80,or80%
3.Revenue=Fixedcost/Contributionmarginratio
=$10,350/0.20
=$51,750
4.Revenue=(Targetincome+Fixedcost)/Contributionmarginratio
=($9,900+$10,350)/0.20
=$101,250
16–5
1.0.15($15)(Units)=$15(Units)–$12(Units)–$10,350
$2.25(Units)=$3(Units)–$10,350
$10,350=$0.75(Units)
Units=13,800
2.Sales(13,800$15)$207,000
Variablecosts(13,800$12)165,600
Contributionmargin$41,400
Fixedcosts10,350
Operatingincome$31,050
$31,050doesequal15%of$207,000,sotheanswerof13,800unitsiscorrect.
16–6
1.Before-taxincome=(After-taxincome)/(1–Taxrate)
=$6,000/(1–0.40)
=$10,000
Units=(Targetincome+Fixedcost)/Contributionmargin
=($10,000+$10,350)/($15–$12)
=6,783*
*Theansweris6,783.3333,andsoitmustberoundedtoawholeunit.Youmaypreferthatstudentsrounduptheanswerto6,784,instead,sinceitisbettertobemarginallyabovebreak-eventhanmarginallybelowit.
2.Before-taxincome=(After-taxincome)/(1–Taxrate)
=$6,000/(1–0.50)
=$12,000
Units=(Targetincome+Fixedcost)/Contributionmargin
=($12,000+$10,350)/($15–$12)
=7,450
3.Before-taxincome=(After-taxincome)/(1–Taxrate)
=$6,000/(1–0.30)
=$8,571
Units=(Targetincome+Fixedcost)/Contributionmargin
=($8,571+$10,350)/($15–$12)
=6,307
16–7
1.Break-evenunits=Fixedcosts/(Price–Variablecost)
=$150,000/($2.45–$1.65)
=$150,000/$0.80
=187,500
2.Units=($150,000+$12,600)/($2.45–$1.65)
=$162,600/$0.80
=203,250
3.Unitvariablecost=$1.65
Unitvariablemanufacturingcost=$1.65–$0.17=$1.48
Theunitvariablecostisusedincost-volume-profitanalysis,sinceitincludesallofthevariablecostsofthefirm.
16–8
1.Before-taxincome=$25,200/(1–0.40)=$42,000
Units=($150,000+$42,000)/$0.80
=$192,000/$0.80
=240,000
2.Before-taxincome=$25,200/(1–0.30)=$36,000
Units=($150,000+$36,000)/$0.80
=$186,000/$0.80
=232,500
3.Before-taxincome=$25,200/(1–0.50)=$50,400
Units=($150,000+$50,400)/$0.80
=$200,400/$0.80
=250,500
4.215,000–187,500=27,500pans
or
$526,750–$459,375=$67,375
16–9
ABCD
Sales$5,000$15,600*$16,250*$9,000
Variablecosts4,00011,7009,7505,400*
Contributionmargin$1,000$3,900$6,500*$3,600*
Fixedcosts500*4,0006,100*750
Operatingincome(loss)$500$(100)*$400$2,850
Unitssold1,000*1,30012590
Price/unit$5$12*$130$100*
Variablecost/unit$4*$9$78*$60*
Contributionmargin/unit$1*$3$52*$40*
Contributionmarginratio20%*25%*40%40%*
Break-eveninunits500*1,334*118*19*
*Designatescalculatedamount.
Note:
Whenthecalculatedbreak-eveninunitsincludesafractionalamount,ithasbeenroundeduptothenextwholeunit.
16–10
1.Variablecostratio=Variablecosts/Sales
=$399,900/$930,000
=0.43,or43%
Contributionmarginratio=(Sales–Variablecosts)/Sales
=($930,000–$399,900)/$930,000
=0.57,or57%
2.Break-evensalesrevenue=$307,800/0.57=$540,000
3.Marginofsafety=Sales–Break-evensales
=$930,000–$540,000=$390,000
4.Contributionmarginfromincreasedsales=($7,500)(0.57)=$4,275
Costofadvertising=$5,000
No,theadvertisingcampaignisnotagoodidea,becausethecompany’soperatingincomewilldecreaseby$725($4,275–$5,000).
16–11
1.Income=Revenue–Variablecost–Fixedcost
0=1,500P–$300(1,500)–$120,000
0=1,500P–$450,000–$120,000
$570,000=1,500P
P=$380
2.$160,000/($3.50–Unitvariablecost)=128,000units
Unitvariablecost=$2.25
16–12
1.Contributionmarginperunit=$5.60–$4.20*
=$1.40
*Variablecostsperunit:
$0.70+$0.35+$1.85+$0.34+$0.76+$0.20=$4.20
Contributionmarginratio=$1.40/$5.60=0.25=25%
2.Break-eveninunits=($32,300+$12,500)/$1.40=32,000boxes
Break-eveninsales=32,000$5.60=$179,200
or
=($32,300+$12,500)/0.25=$179,200
3.Sales($5.6035,000)$196,000
Variablecosts($4.2035,000)147,000
Contributionmargin$49,000
Fixedcosts44,800
Operatingincome$4,200
4.Marginofsafety=$196,000–$179,200=$16,800
5.Break-eveninunits=44,800/($6.20–$4.20)=22,400boxes
Newoperatingincome=$6.20(31,500)–$4.20(31,500)–$44,800
=$195,300–$132,300–$44,800=$18,200
Yes,operatingincomewillincreaseby$14,000($18,200–$4,200).
16–13
1.Variablecostratio=$126,000/$315,000=0.40
Contributionmarginratio=$189,000/$315,000=0.60
2.$46,0000.60=$27,600
3.Break-evenrevenue=$63,000/0.60=$105,000
Marginofsafety=$315,000–$105,000=$210,000
4.Revenue=($63,000+$90,000)/0.60
=$255,000
5.Before-taxincome=$56,000/(1–0.30)=$80,000
Note:
Taxrate=$37,800/$126,000=0.30
Revenue=($63,000+$80,000)/0.60=$238,333
Sales$238,333
Less:
Variableexpenses($238,3330.40)95,333
Contributionmargin$143,000
Less:
Fixedexpenses63,000
Incomebeforeincometaxes$80,000
Incometaxes($80,0000.30)24,000
Netincome$56,000
16–14
1.Operatingincome=Revenue(1–Variablecostratio)–Fixedcost
(0.20)Revenue=Revenue(1–0.40)–$24,000
(0.20)Revenue=(0.60)Revenue–$24,000
(0.40)Revenue=$24,000
Revenue=$60,000
Sales$60,000
Variableexpenses