chap020 Working Capital Management.docx
《chap020 Working Capital Management.docx》由会员分享,可在线阅读,更多相关《chap020 Working Capital Management.docx(14页珍藏版)》请在冰豆网上搜索。
chap020WorkingCapitalManagement
SolutionstoChapter20
WorkingCapitalManagement
1.a.Thediscountis:
1%of$1,000=$10
b.Thecustomergainsanextra40daysofcredit.
c.Withthediscount,thecustomerpays$990.Withoutthediscount,thecustomerpays$1,000.Thedifferenceis:
$10/$990=1.01%
Arateof1.01%per40daysofextracreditisequivalenttoanannualrateof:
(1.0101)365/40–1=0.0960=9.60%
2.openaccount
commercialdraft
tradeacceptance
thecustomer’s
banker’sacceptance
3.a.Perishablegoods(bread)callforashortercreditperiod.
b.Rapidinventoryturnover(higherturnoverratio)callsforashortercreditperiod.
c.Thefirmsellingtocustomerswiththemoretangibleandsaleableassetswillgrantalongercreditperiod.Thisisthefirmsellingtoelectricutilities.
4.a.Theservicechargediscourageslatepayment.Theduelagdecreasesand,therefore,paylagdecreases.
b.Companiesmightbeforcedtostretchpayables.Duelagand,therefore,paylagincrease.
c.Termslagincreasesand,therefore,paylagincreases.
5.Thecurrenttermsallowa3%discountifthecustomergivesupanextra40–20=20daysofcredit.Theeffectiveannualrateis:
[1+(3/97)](365/20)–1=0.7435=74.35%
a.Theimplicitrateincreasesbecausethediscountishigher:
[1+(4/96)](365/20)–1=1.1064=110.64%
b.Theimplicitrateincreasesbecausetheextradaysofcredit‘bought’byforfeitingthediscountdecreaseto:
40–30=10days
[1+(3/97)](365/10)–1=2.0397=203.97%
c.Theimplicitrateincreasesbecausetheextradaysofcredit"bought"byforfeitingthediscountdecreasesto:
30–20=10days
[1+(3/97)](365/10)–1=2.0397=203.97%
6.Ledgerbalance=startingbalance–payments+deposits
Ledgerbalance=$250,000–$20,000–$60,000+$45,000=$215,000
Thepaymentfloatistheoutstandingtotalofnot-yet-clearedcheckswrittenbythefirm,whichequals$60,000inthiscase.
Thenetfloatis:
$60,000–$45,000=$15,000
7.Ifyoupayyourbillbywritingacheckinthetraditionalmanner,therewillbeadelayofseveraldaysbeforethecheckispresentedtoyourbank,andthebankdebitsyouraccount.Duringthisperiod,themoneystaysinyouraccountandyoumayearninterestonthefunds.Incontrast,ifyouusetheInternettoorderyourbanktosendoutacheckonyourbehalf,thebankcandebityouraccountimmediately,atwhichpointyouwillstopearninginterestonthefunds.Thebank,however,stillhasaccesstothefundsuntilthecheckitsendsoutactuallyclears.Therefore,thebankiswillingtoprovideyouthisservice“forfree.”Inaddition,itischeaperforthebanktoprocesselectronicorderpaymentsthanpaperpayments,whichisanothersourceofsavingsthatinducethemtooffertheservicefornoextracharge.
8.a.Paymentfloat=$20,0006=$120,000
Availabilityfloat=$22,0003=$66,000
Netfloat=$54,000
b.Ifavailabilityfloatwerereducedbyoneday,theninterestcouldbeearnedon$22,000.Annualinterestearningswouldbe:
0.06$22,000=$1,320
9.a.Thelock-boxreducescollectionfloatby:
400paymentsperday$2,000perpayment2days=$1,600,000
Dailyinterestsaved=0.00015$1,600,000=$240
Thebankchargeeachdayis:
400paymentsperday$0.40perpayment=$160
Thelock-boxisworthwhile;interestearningsexceedthebankcharges.
b.Break-evenoccurswheninterestearnedequalsthebankfees:
0.00015[400$2,000Dayssaved]=$160Dayssaved=1.33
10.concentrationbanking
wiretransfer
alock-boxsystem
11.a.Two-thirdsofcustomerspaywithin15days.Theotherone-thirdofcustomerspaybyday30.Therefore,theaccountsreceivableperiodis:
(2/315)+(1/330)=20days
b.InvestmentinA/R=accountsreceivableperioddailysales
c.Withgreaterincentivetopayearly,morecustomerswillpaywithin15daysinsteadof30days.Therefore,theaccountsreceivableperiodislikelytodecrease.
12.a.PVofacash-on-deliverysale=$50–$40=$10percarton
Underthepresentcash-on-deliverypolicy,unitsalesequal1,000cartonspermonth:
$10percarton1,000cartons=$10,000
Ifcreditisextended,salesincrease,butpresentvaluepercartondecreasesto:
PVofrevenue–Cost
percarton
$9.505percarton1,060cartons=$10,075
Thehighersalesmorethanmakeupforthetimevaluecostofthecreditextended.
b.Iftheinterestrateis1.5%,PVpercartondecreasesto:
PVofrevenue–Cost
percarton
$9.261percarton1,060cartons=$9,817
Atthehigherinterestrate,thehighersalesnolongerareenoughtomakeupforthecostofthecreditextended.
c.ThePVoftheoldcustomersremainsunaffected.ThePVofthenewcustomersispositive:
Theadditionalsalesgainedbyextendingcreditis60cartons.Theprofitmargin(inpresentvalueterms)is:
percarton
13.PV(COST)=96
PV(REV)=101/1.01=100
a.Theexpectedprofitfromasaleis:
[0.93($100–$96)]–(0.07$96)=–$3
Thefirmshouldnotextendcredit.
b.Atthebreak-evenprobability,expectedprofitequalszero:
[p($100–$96)]–[(1–p)$96]=0p=0.96
Soifthefirmistobreakeven,96%ofitscustomersmustpaytheirbills.
c.Apayingcustomernowrepresentsaperpetuityofprofitsequalto:
$100–$96=$4permonth
Thepresentvalueis:
$4/0.01=$400
Sothepresentvalueofasale,givena7%defaultrate,is:
(0.93$400)–(0.07$96)=$365.28
Itclearlypaystoextendcredit.
d.(p$400)–[(1–p)$96]=0p=0.194=19.4%
Sotheprobabilityofpaymentmustbegreaterthan19.4%tojustifyextendingcredit.
14.a.Theexpectedprofitforasaleis:
[0.95($1,200–$1,050)]–(0.05$1,050)=$90
b.Thebreak-evenprobabilityofcollectionisfoundbysolvingforpasfollows:
[p($1,200–$1,050)]–[(1–p)$1,050]=0p=1,050/1,200=0.875
15.Fromthediscussioninthetextregardingfinancialratios(seeChapter4),importantratiostoconsiderare:
∙Cashflow/Totaldebt
∙Netincome/Totalassets
∙Totaldebt/Totalassets
∙Workingcapital/Totalassets
∙Currentassets/Currentliabilities
16.Thecostis$50.
PV(revenues)
Theexpectedprofitfortheorderistherefore:
[0.75(57.74–50)]–(0.2550)=–$6.70periron
Youshouldrejecttheorder.
17.Themorestringentpolicyshouldbeadoptedbecauseprofitwillincrease,asshowninthefollowingtable.Forevery$100ofcurrentsales:
CurrentPolicyMoreStringentPolicy
Sales100.095.0
Lessbaddebts*6.03.8
Lesscostofgoods**80.076.0
Profits14.015.2
*6%ofsalesundercurrentpolicy;4%underproposedpolicy.
**80%ofsales
18.a.Allowingforthepossibilityofdefault,thepresentvalueofasaleundercurrentcredittermsis:
Underacash-on-deliverypolicy,saleswouldbe40%lower,butdefaultsandthetimevaluecostofextendedcreditwouldbeeliminated.Presentvalue(assumingsalesvolumeequalto60%ofcurrentlevels)wouldbe:
0.6(15–10)=3
TheswitchtoaCODpolicyseemstomakesense.
b.Ifcustomerswhopaybillsontimegeneratesixadditionalrepeatsales,theneachsuccessfulsaleisrepeatedanadditionalsixtimes;incontrast,adefaultingsaleoccursonlyonce.ThePVofacreditsalebecomes(notethatthe6-monthannuityfactorfor1%permonthis5.7955):
annuityfactor(1%,6months)(0.2510)=$22.23
Thepresentvalueofacash-on-deliverypolicygiventhelowersalesvolumeis:
0.60[(15–10)+(15–10)Annuityfactor(1%,6months)]=$20.39
Inthiscase,repeatsalesmaketheextensionofcreditapreferablestrategy.
19.Profitsfromcashsalesarecurrently:
100($101–$80)=$2,100
a.Ifonemonth(30days)freecreditisgranted,thepresentvalueofrevenueperunitdecreasesto:
$101/1.01=$100
Assumingthatbotholdandnewcustomerstakeadvantageofthefreecredit,thepresentvalueofprofitswillincreaseto:
110($100–$80)=$2,200
Allowingtradecreditthereforeisbeneficial.
b.Nowassumethat5%ofallcustomerswilldefaultontheirbills.Theexpectedvalueof(discounted)profitsbecomes:
Unitssold[pPV(REV–COST)–(1–p)PV(COST)]=
$110[0.95($100–$80)–(0.05$80)]=$1,650
Thisislessthancurrentprofitof$2,100,whichmeansthattradecreditshouldnotbeallowed.
c.Ifonlynewcustomersposedefaultrisk,youneedtolookattheincrementalprofitfromthenewcustomersthefirmwillattractbyrelaxingcreditpolicyminusthevalueofthefreecreditthatthefirmextendstoitscurrentcustomers.Thefreecreditcoststhefirm$1percurrentcustomer,sincethepresentvalueofasalefallsfrom$101to$100.
Valueofnewcustomers=10[0.95($100$80)–(0.05$80)]=$150
Costoffreecredittocurrentcustomers=100$1=$100
Netbenefitfromadvancingcredit=$150–$100=$50
Nowitappearsworthwhiletoallowtradecredit.
20.a.Collectionfloatdecreasesby:
$15,000perday2dayssaved=$30,000
b.Dailyinterestsaving=0.0002$30,000=$6
c.Monthlysavings=30$6=$180
ThisisthemaximumfeeSherman’sshouldpay.
21.a.Thelockboxwillcollectanaverageof:
$300,000/30=$10,000perday
Themoneywillbeavailablethreedaysearlier;thiswillincreasethecashavailabletoJACby$30,000.Thus,JACwillbebetteroffacceptingthecompensatingbalanceoffer:
$25,000istiedupinthecompensatingbalance,butthelock-boxfreesup$30,000.
b.Letxequaltheaveragechecksizeforbreak-even.Thenthenumberofcheckswrittenpermonthis(300,000/x)andthemonthlycostofthelockboxis:
(300,000/x)0.10
Thealternativeisthecompensatingbalanceof$25,000;itsmonthlycostisth